úterý 18. září 2018

Když vás to chytí, už vás to nepustí

 Dnes pár slíbených tipů pro ty, kteří by chtěli vyzkoušet cestování s obytným autem.

 Řidičák.
 K řízení naprosté většiny obytňáků vám stačí řidičské oprávnění sk. B (na osobní auto ), ale je to přeci jen velká almara a nejeden zkušený řidič utrží "ťukanec". Nejčastěji to bývá při couvání (ani couvací kamera nedohlédne všude ), boční škrábance hrozí obzvláště v uličkách historických měst ( ve Francii jsem často měla pocit, že jsme projeli uličkou užší než naše auto ). Vězte, že navigace vás do takových uliček spolehlivě nasměruje 😊.


 Pozor také na mosty a různé podjezdy (je dobré znát svou výšku ).

 Na zkoušku.
 Nejlepší je si tento typ cestování nejdříve zkusit tak trochu nanečisto (je spousta půjčoven ), než investovat značnou sumu a při prvním výjezdu zjistit, že to není nic pro vás.
 Když to máte rozmyšlené fakt dobře, přesto je lépe pro začátek pořídit starší, menší model. Samozřejmě přijatelnější cena, první šrám méně bolí, snáz najdete místo na zaparkování.

 Svoboda rozhodování.
 Vydat se na dovolenou s bydlíkem přináší možnost vybrat cíl cesty třeba na poslední chvíli, změnit místo, když se vám tam nelíbí, odložit cestu, když někdo onemocní. Není problém vzít s sebou zvířecího mazlíčka.

 Proč obytné auto a ne přívěs?
 Obytné auto je pro ty, kteří chtějí opravdu cestovat, poznávat, nebýt vázaní na jedno místo pobytu.
 S obytným autem můžete pobývat na mnoha parkovištích volně v přírodě i na okrajích měst (na některých parkovištích, občas i v celém městě je zákaz parkování pro obytňáky vůbec, nebo přes noc, takže nejdříve prozkoumat terén! ). Při cestách po Česku bivakujeme vždycky volně (stání určená a vybavená speciálně pro obytňáky u nás skoro nejsou ). Ve Francii, Švédsku, nebo Norsku to lze ještě lépe a stání je tam spousta.




 Malé doporučení pokud zabivakujete volně, tak ne přímo vedle hotelu, či kempu - to může dráždit 😊. Samozřejmostí je nenechat po sobě binec, protože to přispěje k množení zákazů.
 Když chcete zůstat na nějakém místě déle, je dobré najít nějaké to stání pro obytná auta. Většinou jsou vybavena zdrojem pitné vody, výpustí na odpad a chemické WC, přípojkou na elektřinu. Ceny za 24 hodin se pohybují od 6 euro (bez vody a el. ), 10 euro (voda v ceně ), nejvíce jsme platili 14 euro (záleží na atraktivitě místa ). Některá jsou jen jako parkoviště na jiných máte skoro soukromou zahrádku.



 Jestliže si nejlépe odpočinete na jednom místě u jedné pláže a chcete podnikat výlety po okolí, pak není obytné auto to pravé. V tomto případě je vhodnější obytný přívěs. Dorazíte na místo (tedy do kempu, stání většinou pro přívěsy nejsou ), necháte si tam stát bydleníčko a auto máte k dispozici na výlety.

 Kemp.
 Je spousta bydlíkářů, kteří jezdí zásadně do kempů. Jak jsem zmínila, u nás kromě parkování volně, tzv. nadivoko, jiná možnost skoro není. Kde jsou stání pro obytná auta, tam je zbytečné zvolit kemp (tedy pokud máte na palubě koupelnu a WC ). Kempy nabízejí umývárny a WC, ale vlastní nádrže tam doplníte, nebo vypustíte jen stěží. Cena ubytování v kempu je mnohem vyšší. Zaplatíte za auto, za každou osobu, příp. za psa.

 Jste moc velcí?
 Nakonec zdánlivá hloupost. Znám lidi, pro které je cestování s bydlíkem snem, ale paradoxně ani za nic by už nejeli, protože moc narostli - je jedno do jakých stran. Prostor je holt omezený, obzvlášť ve sprše a na WC.

 Nevím jestli jsem vás nalákala, nebo odradila, ale je dobře umět si představit do čeho jdete. Pro naši rodinu je cestování s bydlíkem radostí.
 Hodně radosti přeji i vám

J.







Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš komentář. Je pro mě cennou odezvou.